cloudPrvní cloudové úložiště, které dokázalo zrcadlit soubory z počítače na vzdálených serverech znamenalo velkou revoluci. Již nebylo třeba používat pro přenos souborů flash disky nebo v případě mobilního telefonu kabel. Dropbox začali uživatelé používat v roce 2008. Není to tedy vůbec vzdálená minulost přitom dnes cloudová úložiště využívají miliony uživatelů.

Oblíbenosti Dropboxu si všimli brzy velcí hráči jako Microsoft, Apple nebo Google. Na své vlastní cloudové řešení nás nenechali dlouho čekat. Vznikly tak služby SkyDrive, Google disk, iCloud a mnoho dalších. Mezi ty méně známé avšak kvalitní patří mediafire.com.

V tomto článku srovnám tři nejpoužívanější služby na ukládání nebo chcete-li zálohování souborů. Sám už si nedokážu fungování bez cloudového úložiště představit. Proto doporučuji i vám jednu z těchto služeb používat.

Pokud očekáváte, že si uložíte všechny své fotografie, videa a důležité soubory zdarma, můžete narazit. Jistě, webová úložiště jsou zdarma, ale pokud chcete více prostoru, musíte si prostor připlatit. Velikost prostoru zdarma začíná na 2 GB u Dropboxu a končí na 15GB u Google Disku.

Proč webová úložiště používat

1. Už nikdy nepřijdete o data

I když nemyslíte na to, že byste měli zálohovat, soubory se automaticky ukládají na servery. Pokud vám ukradnou notebook, nebo se vám zničí pevný disk, nepřijdete ani o jeden soubor. Do nového počítače nainstalujete program webového úložiště a za nedlouho máte v počítači stejné soubory jako v tom starém.

2. Můžete sdílet soubory s ostatními lidmi

Nemusíte soubory posílat přes email nebo přesouvat přes flash disky. Stačí vám webové úložiště, kde určité soubory můžete nasdílet například svým přátelům.

3. Budete mít ve všech zařízeních stejné soubory

Pokud máte doma notebook, chytrý mobilní telefon, tablet a ještě stolní počítač, možná už ztrácíte přehled o tom, ve kterém počítači máte  určité soubory. Webová úložiště jsou dobrým řešením tohoto problému.

 

[learn_more caption=“Dropbox“ state=“open“]

dropbox

Dropbox je přehledný a narozdíl od ostatních úložišť je k dispozici skoro pro všechny platformy. Zajímavou vlastností Dropboxu je udělování odměn za přivedení nových uživatelů. Za každého uživatele dostanete 500 MB nového prostoru. Získat můžete tímto způsobem až 16GB volného prostoru. Odměny v podobě dalšího prostoru můžete získat i za splněný úkolů jako například nahrát určitý počet dat z mobilního telefonu a podobně.

Zdarma získáte 2 GB prostoru (lze zdarma navýšit téměř na 20 GB)

Za 100 GB zaplatíte 100 dolarů ročně (2012 Kč)

 • Přehledný a hezký design služby
 • Lze nainstalovat téměř na všechny platformy
 • Není v Českém jazyce
 • Navýšení prostoru je drahé

Začít používat Dropbox

[/learn_more]

[learn_more caption=“Google Drive“ state=“open“]

Logo Google Drive

Na první pohled nabízí Google Drive nejvíce prostoru zdarma, ale nemusí tomu tak být. 15 GB se totiž sdílí mezi službami Gmail, Google Drive a ještě Google+. Pokud využíváte Gmail i Google+, kde nahráváte fotografie v plné kvalitě, může se stát, že třeba 5 GB bude již zaplněno. Stále však zbyde 10 GB což je nejvíc prostoru, který můžete získat zdarma.

Google Drive nabízí editovat soubory přímo v prohlížeči. Navíc je možné spolupracovat na jednom souboru s dalšími lidmi. Skvěle se dá tato možnost využít ve škole, kde je dostupný internet. Na přednáškách využíváme editaci souboru k zapisování poznámek. Pokud například některý den nejsem ve škole, zápis z přednášky mám přesto zapsaný aniž by mi spolužáci museli posílat nějaké soubory emailem.

Zdarma získáte 15 GB prostoru (sdílený prostor)

Za 100 GB zaplatíte 72 dolarů ročně (1440 Kč)

 

 • Nabízí největší prostor zdarma
 • Je v Českém jazyce
 • Editace souborů přímo v prohlížeči
 • Na některých dokumentech může pracovat více lidí najednou
 • Design služby není dobrý
 • Sdílí prostor s Gmailem a Google+

[/learn_more]

[learn_more caption=“SkyDrive“ state=“open“]

new-skydrive-logo1

SkyDrive od Microsoftu je nejvhodnější volba pro nezkušené uživatele. Je jednoduchý na ovládání, v češtině a nemá mnoho pokročilých funkcí. Stejně jako u Google Drive je zde možnost editovat dokumenty přímo v prohlížeči ve více lidech najednou. Ze všech dostupných úložišť má nejlevnějších 100 GB prostoru. Cena se zde pohybuje pod tisícem korun.

Zdarma získáte 7 GB prostoru

Za 100 GB zaplatíte 960 Kč

 • Nejlevnější placená verze
 • Je v českém jazyce
 • Okno při editaci textového souboru vypadá stejně jako ve Wordu

[/learn_more]

Jak se tedy rozhodnout?

V první řadě si musíte rozmyslet, kolik prostoru budete potřebovat. Jestli se spokojíte s 15 GB a nechcete využívat cloud k zálohování všech fotek a videí, co máte, sáhněte po Google Disku a určitě nebudete litovat.

Pokud chcete zálohovat větší objemy dat, určitě vás to bude něco stát. V takovém případě je cenově nejvýhodnější SkyDrive od Microsoftu. Pokud je pro vás důležitý design služby nebo jste uživatelem operačního systému Linux, vyberte si Dropbox. U Dropboxu ovšem zaplatíte dvojnásobek toho, co u ostatních.

A pokud stejně jako já používáte Gmail i Google+ a hodilo by se vám navýšení prostoru i pro tyto služby sáhněte po Google disku. Cenově je na tom docela slušně i když SkyDrive je stále o 500 Kč ročně levnější.

Které úložiště je podle vás nejlepší?

Zobrazit výsledky hlasování

Nahrávání ... Nahrávání ...
Webová úložiště


2 komentáře u „Webová úložiště

 • 27. 8. 2013 (23:16)
  Trvalý odkaz

  Osobně jsem zálohoval na externí disk – odešel, a s ním i bohužel moje data. Dnes raději zálohuji do cloudu (internetové úložiště).

  Reagovat
  • 18. 4. 2017 (18:32)
   Trvalý odkaz

   Mám na to stejný názor. Internetová úložiště jsou prostě jistota.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *