cof_orange_hex1Telefon, který se výkonem i funkcemi vyrovná dnešním počítačům má v plánu vyrábět Britská společnost Canonical. Ubuntu Edge je stále ve fázi vývoje. Na vývoj chce Canonical od fanoušků získat 32 milionů dolarů. Nedávno zveřejnili na stránkách indiegogo.com kampaň, kde si mohou fanoušci telefon předplatit a podpořit tak vývoj.

Pokud bude financování úspěšné, měl by být telefon uveden na trh v polovině roku 2014. Název Edge (anglicky hrana) vychází nejen z designu přístroje, ale také ze systému ovládání. Ovládá se pomocí gest. Kontextové menu se vytahuje z okrajů displeje.

20130722093008-edge-2-large

Lze používat jako stolní PC

Možná jste dříve stejně jako já měli stolní počítač, mobilní telefon a ještě notebook. Za nějaký čas jste zjistili, že notebooky začínají výkonem vyhovovat pro vaši veškerou práci a není potřeba používat stolní počítač. Zbývá tedy notebook a chytrý telefon. Ubuntu Edge je telefon, který lidem umožní odložit i notebook. Ubuntu Edge lze používat díky HDMI jako stolní počítač. Toto je myslím nejzajímavější a nejdůležitější vlastnost. Jednou třeba budeme mít v kapse pouze tento telefon a notebook nebudeme potřebovat.

ui-4

Nový operační systém Ubuntu pro mobilní telefony nebude díky zavedeným systémům jednoduché prosadit. Tento problém Canonical chce vyřešit tak, že do telefonu nainstaluje dva systémy – Ubuntu Mobile a Android. Uživatel bude mít možnost si vybrat, který ze systémů chce používat. Oba systémy lze po připojení k monitoru používat jako plnohodnotný počítač. Systémy budou mezi sebou propojené. Dual boot je u počítačů běžný. Uživatelé mobilních telefonů si systém zatím vybírat nemohou.

Zajímavé je, že displej nebude chránit sklo, ale umělý safír. Poškrábete ho tedy jen pokud nosíte po kapsách diamanty. Tento materiál používá výrobce luxusních telefonů Vertu. Displej bude mít úhlopříčku 4,5 palců. Ve videu Mark Shuttleworth říká, že zkoušeli, jaká úhlopříčka je pro telefon nejoptimálnější. Jde o to, aby šel přístroj pohodlně ovládat jednou rukou. Já si myslím, že by ta úhlopříčka mohla být ještě o něco menší.

Co se týče parametrů hardwarové výbavy není zatím úplně jisté, jaké vnitřnosti bude Ubuntu Edge obsahovat. Určitě se však bude jednat o velice výkonný mobilní telefon. Ve videu jsou uvedeny parametry jako 4GB paměti ram, 128GB vnitřní paměti, velice výkonný procesor a kvalitní baterie s dlouhou výdrží.

Přesto, že existuje několik prototypů není ještě jisté, jestli se někdy toto zařízení dostane mezi větší počet uživatelů. Velice záleží na úspěšnosti financování. Částka 32 milionů dolarů je opravdu obrovská, avšak za první 4 dny se vybralo přes 6 milionů dolarů.

Ubuntu Edge – smartphone bez kompromisů


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *