DSCN6962mNa trhu je celá řada značek notebooků. ThinkPady se ovšem od ostatních notebooků v mnohém liší. Na první pohled si všimnete červeného trackpointu uprostřed klávesnice. Tím se chlubí každý ThinkPad. Mnohem důležitější je ovšem to, že použité materiály těchto notebooků jsou velice kvalitní. Spolehlivost a kvalita je u značky ThinkPad na prvním místě. Tyto notebooky používají kosmonauti na mezinárodní vesmírné stanici. To už o kvalitě těchto strojů ledacos napoví.

Na šasi se nejčastěji používá slitina hliníku a hořčíku. Výjimkou jsou snad jen ThinkPady řady E. Do éčkové řady patří nejlevnější thinkpady a kvalita již není taková. U všech ostatních notebooků s touto značkou můžete očekávat opravdu pevné tělo a kvalitu všech komponent. Ještě na úvod bych chtěl zmínit jednu důležitou věc. ThinkPad je pracovní počítač. Rozhodně se nejedná o multimediální notebook. Na prohlížení Facebooku, hraní počítačových her nebo přehrávání filmů si ho nekupujte.

V této recenzi se pokusím popsat své dojmy z modelu T420si, který používám posledních 5 měsíců.

Rozbor názvu T420si

Z názvu T420si se dá odvodit několik věcí. T označuje, že jde o prémiový pracovní notebook. 4 značí úhlopříčku displeje o velikosti 14″. Podle čísla 2 můžeme poznat, že nejde o úplně nejnovější řadu notebooku. Nyní se prodává řada 4. Písmeno S upozorňuje na to, že tento model je „slim“ verze a hodí se tedy skvěle na cesty. A nakonec písmeno I označuje, že jde o verzi notebooku, který pohání procesor od Intelu řady i3. Modely bez I v sobě mají procesory i5.

Vzhled

I když vzhled není u tohoto počítače to, proč by si ho lidé kupovali, začnu tím. Většina lidí hodnotí design počítače záporně. Ostré hrany, průmyslový design a nudná černá barva dodávají pocit, že jde o starý nevýkonný počítač. Často slyším věty typu: „Vždyť to vypadá jako deset let starý počítač.“ Do jisté míry s tím souhlasím. Opravdu vypadá jinak než většina běžných notebooků, ale po nějaké době používání jsem si oblíbil i vzhled.

DSCN6964m DSCN6973m DSCN6974m DSCN6977m DSCN6979m DSCN6980m

Monitor

Monitor o velikosti 14″ je podle mého názoru naprosto ideální. Patnáctipalcové počítače jsou velké na přenášení a menší, než čtrnáctipalcový monitor je zase neefektivní pro jakoukoli práci. S rozlišením 1600 x 900 bodů toho je navíc vidět více než u běžných počítačů, které mají sice větší displej, ale rozlišení pouze 1366 x 768 bodů.

Co mi však nevyhovuje u tohoto počítače je technologie zobrazení. Jde bohužel o TN panel. Pozorovací úhly jsou proto špatné. IPS displej je něco, co mi u tohoto notebooku chybí. Alespoň trochu kvalitu zobrazení zachraňuje matný povrch displeje.

DSCN6984m DSCN6971m

Baterie

Výrobce udává výdrž 5,5 hodiny. Já výdrž hodnotit nemohu, protože jsem počítač nedostal do ruky úplně nový a baterie byla samozřejmě již opotřebená. Odhaduji, že s úplně novou baterií bude reálné se dostat na 4 hodiny běžné práce. Výhodou ThinkPadů je možnost zvýšit výdrž baterie tak, že místo optické mechaniky můžete použít druhou baterii. Já dlouhou výdrž na baterii nepotřebuji, takže jsem využil místo pro optickou mechaniku k vložení druhého pevného disku.

Chlazení

DSCN6976mJak můžete vidět na následující fotografii, otvory pro odvod tepla jsou na dvou místech. To se může hodit v situacích, kdy například peřinou ucpete jeden otvor. Při delším používání notebooku v peřinách se samozřejmě začne na některých místech zahřívat, ale nikdy jsem neměl problém s tím, že by teploty stoupaly nebezpečně vysoko.

Klávesnice a touchpad

Klávesnici jsem si po několika dnech používání oblíbil. Lepší klávesnici na notebooku jsem nikdy nepoužíval. Chvíli mi sice trvalo zvyknout si, že úplně vlevo dole je místo CTRL funkční klávesa, ale kromě toho jsem s klávesnicí moc spokojený. Škoda, že u novějších ThinkPadů je již jiná klávesnice, která podle názorů většiny uživatelů není tak dobrá.

Co se týče touchpadu, byl jsem vždy zvyklý na mnohem větší. Proto jsem si k notebooku pořídil ještě myš, na kterou jsem také psal recenzi. Pokud mám v úmyslu notebook použít jen krátce, touchpad mi samozřejmě stačí.

DSCN6972m DSCN6982m

Vychytávky

Osvětlení klávesnice

Některé novější notebooky mají podsvícenou klávesnici. Je to super, ale co je ještě lepší? Lampička, která svítí na klávesnici z vrchní části. Přesně to umí tento notebook.

Dokovací stanice

Ve chvíli, kdy doma k notebooku každý den po příchodu z práce připojujete externí monitor, klávesnici, myš, externí pevný disk, tiskárnu a plno dalších zařízení se vyplatí použít dokovací stanici. Do dokovací stanice připojíte všechno, co potřebujete včetně napájecího kabelu a po příchodu domů notebook jen položíte na dokovací stanici. Během vteřiny jsou všechna zařízení propojena s počítačem a na stole nemáte hromadu kabelů. Skvělá vymoženost. Já si dokovací stanici zatím nepořídil, protože s notebookem často cestuji a doma pracuji na jiném stroji.

Čtečka otisků prstů

DSCN6966mČtečka otisků prstů se dostala i na levnější a obyčejnější počítače. Ovšem není čtečka jako čtečka. Ta u ThinkPadu T420si je připravená přečíst otisk i když je počítač vypnutý. Pokud máte notebook zaheslovaný a přejedete prstem po čtečce ve vypnutém stavu. Počítač se zapne až na plochu a nemusíte již znovu potvrzovat přístup otiskem.

Trackpoint

Červený trackpoint uprostřed klávesnice, který jsem již zmínil se dá používat místo touchpadu. Chce to chvíli trénovat, ale opravdu se tím dá kurzor myši ovládat. Já osobně používám trackpoint jen pro scrollování stránky, ale jsem rád, že tam je. Je to pohodlnější, než stále přejíždět prstem po okraji touchpadu.

Odtokové kanálky pro tekutiny

Když jsem pracoval jako servisní technik počítačů, překvapilo mě, kolik lidí si odrovná počítač vylitím nějaké tekutiny do klávesnice. Většinou je to pro ten počítač okamžik, kdy je rozhodnuto o jeho konci. U ThinkPadů jsou v klávesnici odtokové kanálky, které nedovolí tekutinám, aby se dostaly do elektroniky. Tekutina prostě odteče pryč a počítač je zachráněn.

Celkový dojem

Ještě před nákupem notebooku jsem věděl dobře do čeho jdu a nic mě nepřekvapilo. Thinkpad T420si je skvělý stroj a dokud bude fungovat, nebudu mít důvod ho nahradit jiným. Práce je na něm příjemná a s použitím SSD samozřejmě ještě příjemnější. Novější ThinkPady mě zatím odrazují svojí klávesnicí.

Klady a zápory

 • Dobrá klávesnice
 • Kvalitní tělo notebooku
 • Malé rozměry
 • Možnost přidat druhou baterii místo DVD mechaniky
 • Rozlišení displeje 1600 x 900 bodů
 • Skvělá čtečka otisků prstů
 • Osvětlení klávesnice
 • Možnost připojení k dokovací stanici
 • Odtokové kanálky pro tekutiny
 • TN panel displeje
 • Malý touchpad
 • Je dražší, než běžné notebooky

Technické parametry

Procesor
Typ procesoru: Intel Core i3 (Sandy Bridge)
Model procesoru: 2350M(2.3GHz)
Počet jader procesoru: dvoujádrový
Frekvence procesoru [MHz]: 2 300

Operační systém
Operační systém: Windows 7 Professional

Displej/Grafika
Typ displeje: Matný
Rozlišení displeje: 1600 x 900 (HD+)
Úhlopříčka displeje [„]: 14
Grafická karta: Intel HD Graphics, NVIDIA NVS 4200M
Výrobce grafického čipu: Intel, NVIDIA
Velikost grafické paměti [MB]: 1 024

Optická mechanika/Pevný disk
Optická mechanika: DVD±RW
Počet pevných disků: 1
Ot./min pevného disku: 7 200
Velikosti úložného prostoru (součet) [GB]: 320

Operační paměť
Typ paměti: DDR3
Frekvence paměti [MHz]: 1 333
Velikost operační paměti [GB]: 4
Maximální operační paměť [GB]: 8

Připojení k síti
Bluetooth: Ano
Typ síťové karty: GLAN, LAN, WLAN
Wi-Fi standardy: a, g, n

Rozhraní
VGA [D-Sub]: Ano
DisplayPort: Ano
eSATA: Ano
Webkamera: Ano
Čtečka otisků prstů: Ano
TrackPoint: Ano
Rozšiřující slot: ExpressCard
Počet portů USB 2.0: 3

Fyzické charakteristiky a barevné provedení
Barva: černá
Klasifikace: notebook
Předpokládaná doba výdrže (hodiny) „až“: 5,5
Počet článků baterie: 6
Hmotnost [kg]: 1,67
Výška [mm]: 26
Šířka [mm]: 343
Hloubka [mm]: 230,1

Recenze: Lenovo ThinkPad T420si


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *