test-prenosu-dat kopieVětšina běžných lidí může po své domácí síti posílat soubory rychlostí 100 Mb/s. Taková rychlost nemusí být pro každého uživatele dostatečná. V tomto případě je tu možnost vybudování gigabitové domácí sítě.

V náhledovém obrázku můžete vidět rozdíly v jednotlivých přenosových rychlostech. Testovali jsme přenos souboru o velikosti 3,49 GB. Na testování jsme použili router Asus RT-AC68U. Tento router má všechny porty gigabitové a umí také vysílat v pásmu 5 Ghz.

Jaký kabel použít?

Při budování gigabitové sítě máte co se kabelů týče dvě možnosti. Buď použít standardní UTP kabel cat5e nebo o něco málo lepší kabel cat6, který je stíněný. Co se ceny týče, 20 metrů kabelu cat5e stojí okolo 200 kč. Stejně dlouhý kabel kategorie 6 stojí 350 Kč. Při přenosu 3,5 GB souboru jsme při použití lepšího kabelu stahovali 33 sekund místo 40.

Každopádně je kabel kategorie 6 spolehlivější pro přenos Gigabit Ethernetu než kabely kategorie 5e. Tyto stíněné kabely mají menší chybovost přenosu a je tedy méně pravděpodobnější nutnost opakování přenosu dat.

Jak kabely zapojit?

Pro uskutečnění gigabitového přenosu stačí použít klasické zapojení. Pouze pokud byste potřebovali propojit na přímo dva počítače, musíte použít křížené zapojení.

zapojeniutp

Standardně v naší síti používáme zapojení kabelů T568B.

Všechna zařízení musí mít gigabitové porty

Chcete připojit váš notebook do gigabitové sítě? Musíte mít v notebooku gigabitovou síťovou kartu. To samé platí samozřejmě pro klasické PC. Router nebo switch, který používáte musí mít také gigabitové porty. Všechna zařízení, ať už vysílací nebo přijímací musí tedy mít gigabitové porty. Stačí, abyste měli třeba jen switch, který zvládá pouze 100 Mbit a je zpomalena celá síť.

O trochu rychleji i bez kabelů

Router Asus RT-AC68U, který jsme na testování používali má tu výhodu, že umí vysílat wifi v 5 Ghz pásmu. To oceníte pouze pokud máte notebook, tablet nebo telefon, který umí 5 Ghz wifi přijímat.

Notebook je od toho, aby se přenášel. Je tedy pravděpodobné, že nebude připojen kabelem. Přenos 3,49 GB souboru přes klasickou 2,4 Ghz wifi trval 9 minut a 10 sekund. Při využití 5 Ghz wifi přenos trval pouze 2 minuty a 22 sekund.

Domácí gigabitová síť


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *