Koogeek smart plug je chytrá zásuvka, která je kompatibilní s platformou Apple HomeKit. Jde v tuto chvíli o nejlevnější prvek, který můžete k HomeKitu připojit. Kogeek smart plug stojí přibližně 650 Kč

Jakmile má nějaké chytré zařízení certifikaci pro HomeKit, pak je samozřejmě možné ho ovládat přes zařízení od Applu. Ovládat zásuvku můžete přes iPhone, iPad nebo přes Apple Watch. Je škoda, že v počítačích od Applu zatím není možnost používat HomeKit.

Koogeek chytrá zásuvka umí komunikovat přes WiFi. Použití WiFi je proti Bluetooth výhodou protože WiFi má delší dosah a pokryje dobře i větší dům. Ještě bych zde zmínil, že se počítá s WiFi pásmem 2,4 Ghz. Při prvotním nastavení tedy musíte svůj telefon připojit na domácí 2,4 Ghz síť. S největší pravděpodobností, budete doma mít právě 2,4 Ghz a nebude problém chytrou zásuvku připojit.

Vzdálené ovládání HomeKit

Pokud chcete ovládat zásuvku od Koogeek přímo v domácnosti, není to problém. Zásuvku můžete ovládat přes aplikaci HomeKit, ale také přes hlasového asistanta Siri. Stačí tedy například říct: „Hey Siri, turn on light in my room.“ A trvá asi vteřinu, než se aktivuje zásuvka, do které máte zapojenou třeba nějakou lampu.

Můžete zásuvku ovládat i když jste mimo domov? Ano, ale musíte mít Apple TV, HomePod nebo iPad, který necháte doma a nastavíte jako domácí hub. 

 

Jak vypadá a jakou má spotřebu když se nepoužívá?

Na horní části zásuvky je samolepka s kódem, který slouží ke spojení s HomeKitem. Na fotografii jsem kód vyretušoval. Když je zásuvka zapojená a zároveň aktivní, svítí předposlední písmeno E zeleně. Také mě zajímalo, jestli má zásuvka sama o sobě nějakou spotřebu. Podle mého měření nemá. Nicméně předpokládám, že nějakou spotřebu mít musí, když se připojuje přes wifi a neustále čeká, jestli dostane příkaz k zapnutí.

Světlo, větrák nebo zavlažování?

Do chytré zásuvky můžete připojit lampu, led pásek, větrák nebo cokoli, co se zapojuje do zásuvky – třeba i toustovač nebo kávovar.

Napadlo mě, že by se přes tuto zásuvku dalo zprovoznit i zavlažování zahrady. Stačilo by použít nějaký zásobník s dešťovou vodou a čerpadlo, které by se samozřejmě zapojilo do chytré zásuvky. Při spuštění by pak čerpadlo začalo okamžitě pracovat a trávník, bylinky nebo zelenina by dostala v tu chvíli zásobu vody. Prakticky jsem ale zavlažování ještě nevyzkoušel.

Aplikace KoogeekHome

Výrobci chytrých zařízení mají většinou také svoji aplikaci, kterou můžete zařízení ovládat. Oproti HomeKitu aplikace od výrobců nabízí většinou více možností. V aplikaci KoogeekHome můžete sledovat nejen aktuální spotřebu, ale také spotřebu v jednotlivých dnech. Také můžete nastavit automatické spínání v konkrétní čas. Automatické spínání však umí i časový spínač, který stojí 100 Kč.

Mnohem zajímavější pak je, pokud máte například ještě čidlo pro měření vlhkosti. V tom případě můžete nastavit, aby při vlhkosti větší než X zásuvka sepnula. Do zásuvky pak zapojíte odvlhčovač vzduchu, který se bude zapínat sám. Tyto podmínky se nastavují například přes iPad, který slouží jako domácí hub. Na samotném iPhonu, toto nastavit nelze.

Výhody

 • Lze používat bez nutnosti pořídit si další zařízení (bránu)
 • Nízká cena
 • Připojuje se přes WiFi.
 • Má tlačítko přímo na sobě, díky kterému lze spínat i bez telefonu nebo tabletu. 
 • Aktivitu signalizuje svícením kontrolkou.

Nevýhody

 • Je velká a v případě dvojzásuvky není možné připojit do druhé zásuvky další přístroj.
 • Aplikace KoogeekHome není tak hezky zpracovaná jako u konkurence. Nicméně funguje.

Kde koupit

Testovaný kus, který byl za 650 Kč je objednaný z Aliexpressu: Přejít na stránky Aliexpress

Pokud byste chtěli vyzkoušet něco podobného, pak bych doporučil zásuvku Elgato Eve Energy, která stojí nyní na Alze 1400 Kč.

Máte nějaký dotaz? Chcete přidat nějaké informace, které zde chybí? Napište do komentářů pod tímto článkem.

Recenze: Koogeek chytrá zásuvka pro Apple Homekit


3 komentáře u „Recenze: Koogeek chytrá zásuvka pro Apple Homekit

 • 21. 7. 2018 (13:28)
  Trvalý odkaz

  Tuto zásuvku mám, ale neustále se mi po cca 30 minutách asi odpojí od wi-fi a už se sama nepřipojí. Musím vždy restartovat router. Váš kus to nedělá?
  Mám i Elgato Eve a ta funguje na 100%, ale má malý dosah, protože má jenom Bluetooth.

  Reagovat
  • 25. 7. 2018 (11:45)
   Trvalý odkaz

   Já problém se zásuvkou nemám. Mám ji skoro měsíc a ještě se nestalo, že by se odpojila. Zkoušel jsem ji i několikrát přemístit a vždy se chytila bez problémů. Na Vašem místě bych vyzkoušel vyměnit router. Možná je problém právě v něm.

   Jak píšete, Elgato má pravděpodobně kvalitnější provedení, hezčí vlastní aplikaci, vyšší cenu, ale bohužel pouze Bluetooth, což znamená nižší dosah.

  • 7. 1. 2022 (22:44)
   Trvalý odkaz

   Tak. 2 roky a nejde sparovat. Asi musim reklamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *