Počítačová myš od firmy Logitech s názvem Mx Master se stala velice oblíbenou mezi počítačovými nadšenci. Nejedná se o herní myš, ale o jednu z nejlepších a nejkvalitnějších myší pro práci. Pokud začnete hledat klávesnici ve stejně dobré kvalitě, pak narazíte nejčastěji na herní klávesnice. V dnešní recenzi máme klávesnici s názvem Logitech Craft, která je perfektní v kombinaci s myší Logitech MX Master. Jedná se o klávesnici, která je určena vyloženě pro práci. 

Logitech Craft není obyčejná klávesnice. Logitech nešetřil při výrobě vůbec na ničem. Tomu také odpovídá výsledná cena, která se pohybuje okolo částky 4 500 Kč. Jedná se tedy o jednu z nejdražších klávesnic vůbec. Je určena především pro tvůrce obsahu a kancelářskou práci. Často v českých eshopech narazíte na anglickou verzi klávesnice, ale někdy najdete i tu s českými popisky. Já osobně mám klávesnici s anglickými popisky protože při psaní na klávesnici nekoukám a anglická verze byla levnější. Nicméně klávesa Enter je velká na české i anglické verzi.

Konstrukce je bytelná a klávesnice je překvapivě těžká. Díky vysoké hmotnosti vůbec nejezdí po stole. Ve srovnání s herními klávesnicemi je Logitech Craft poměrně malá a minimalistická. 

Chytré podsvícení

Jedná se o bezdrátovou klávesnici, která je podsvícená. Podsvícení u bezdrátových klávesnic není běžné, ale Logitech Craft obě tyto technologie má. Podsvícení klávesnice navíc funguje zcela unikátně. Podsvícení se aktivuje ve chvíli, kdy přiložíte na klávesnici ruku. Nemusíte tedy stisknout žádné tlačítko a klávesnice pozná díky senzorům, že se chystáte začít psát. Jakmile pak přibližně 5 vteřin nepíšete, podsvícení automaticky zhasne aby se šetřila baterie. Intenzita podsvícení lze nastavit v patnácti krocích a lze samozřejmě i úplně vypnout.

Přepínání mezi až třemi zařízeními

Klávesnici můžete využívat pro zařízení s operačním systémem Windows, Mac OS, Android nebo iOS. Má popisky pro MAC i pro PC. Lze ji přepínat mezi až třemi zařízeními. Pro přepínání slouží tlačítka 1 2 3, která se nachází v horní části nad tlačítky insert a home. To v praxi znamená, že můžete mít stolní počítač s Windows 10, kde bude klávesnice připojena. Po stisku klávesy 2 se přepne na váš mobilní telefon od Applu a můžete na klávesnici psát třeba iMessage. Po stisku klávesy 3 se může klávesnice přepnout například na tablet s operačním systémem Android. Přepínání mezi jednotlivými zařízeními probíhá velice rychle a spolehlivě. Jen je potřeba mít zapnutý bluetooth nebo mít v počítači zastrčený USB dongle. V případě Logitechu se USB donglu říká Unifying receiver. 

Unifying receiver stačí mít v počítači pouze jeden pro myš MX Master i pro klávesnici Logitech Craft. Ušetříte tak jednu USB pozici. Pokud se pokusíte do počítače zastrčit druhý Unifying receiver, software od Logitechu to rozpozná a dá vám informaci o tom, že stačí pouze jeden.

Kolečko pro ovládání programů

V levém horním rohu se nachází speciální ovládací prvek. Otočné tlačítko, které je dotykové a zároveň ho lze i stisknout. Tlačítko je vyřezané z hliníku. Slouží k ovládání různých programů, ale v základním nastavení slouží  pro ovládání hlasitosti. Pro každý program si můžete nastavit různé chování. Na používání tohoto speciálního kolečka je opravdu potřeba si zvyknout. Navíc má kolečko dva typy otáčení – krokové a plynulé. Mezi těmito dvěma typy se klávesnice přepíná sama automaticky v závislosti na tom, v jakém programu se používá. Například v prohlížeči kolečkem můžete přepínat mezi záložkami, v tomto případě se bude kolečko otáčet krokově. V systému Windows pak budete kolečkem ovládat hlasitost. Při otočení se v klávesnici slyšitelně přecvakne do režimu plynulého otáčení.

Možnost přeprogramování některých kláves

Bohužel klávesy F1 až F12 jsou na stejných klávesách s funkčními klávesami pro nastavení jasu podsvícení nebo hlasitosti. V nastavení si můžete vybrat, zda chcete používat primárně klávesy F1 až F2 nebo funkce. Pro druhou variantu pak musíte používat tlačítko fn, což není moc pohodlné. Díky softwaru od Logitechu si můžete některá tlačítka na klávesnici přizpůsobit. Klávesy jsou potisknuté a tak přenastavení kláves připadá v úvahu pouze u některých kláves. Dá se říci, že přeprogramování kláves vůbec není potřeba, ale možnost potěší.

Výdrž a nabíjení

Nabíjení umožňuje konektor typu USB C. Kabel s tímto konektorem je samozřejmě součástí balení. To, že zvolili pro nabíjení v Logitechu právě USB C je určitě dobře. Tento konektor se v budoucnu bude používat na více zařízení a je tedy velká šance, že kabel pro nabíjení budete mít vždy po ruce. Výdrž baterie je při běžném používání přibližně 3 týdny, což je na podsvícenou klávesnici perfektní hodnota. Této výdrže dosáhnete jen pokud budete klávesnici při odchodu od PC tlačítkem vypínat. Když necháte klávesnici stále zapnutou, vydrží pouze přibližně týden bez nabíjení. 

Plusy a mínusy

+ Podsvícení v bezdrátové klávesnici
+ Kvalita zpracování
+ Konektor USB C pro nabíjení
+ Možnost přeprogramování některých kláves
+ Možnost přepínání mezi 3 zařízeními
+ Na podsvícenou klávesnici dlouhá výdrž na baterii

– Má pouze 1 úhel náklonu, který nelze změnit
– F1 až F12 se překrývají s funkčními klávesami
– Vysoká cena
– Složitě se shání česká verze klávesnice (v době psaní tohoto článku)

Odkaz na Alza.cz: Prohlédnout detail klávesnice

Recenze: Klávesnice Logitech Craft


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *