Pokud používáte NAS nejen ve vnitřní síti, existuje možnost, že se někdo pokusí na vaše NAS zařízení zaútočit. Pro vzdálený přístup pravděpodobně používáte službu quickconnect od Synology. K přihlašovací obrazovce se tak nedostanete jen vy, ale i potencionální útočníci. Po úspěšném útoku může dojít k neoprávněnému přístupu k vašim datům.

V některých případech může dojít také ke kompletnímu zašifrování celého vašeho úložiště. Pro zlepšení zabezpečení můžete nejen zvolit složité heslo, ale můžete využít také dvoufázové ověření. V tomto článku se dozvíte, jak nastavit dvoufázové ověření na NAS zařízeních od Synology.

Co je dvoufázové ověření na NAS od Synology

Díky dvoufázovému ověření je v podstatě nemožné prolomit zabezpečení NASu. Funguje to tak, že po zadání správného jména a hesla se objeví ještě okno pro zadání ověřovacího kódu. Tento kód získáte z vašeho chytrého telefonu. Tento způsob zabezpečení možná znáte z přihlašování do internetového bankovnictví. Když se tedy někdo bude chtít přihlásit k vašemu NASu, bude potřebovat nejen uživatelské jméno a heslo, ale také vaše mobilní zařízení. 

Jak nastavit dvoufázové ověření na NAS od Synology

Pro používání dvoufázového ověření budete potřebovat chytrý telefon a v něm nainstalovanou aplikaci Google Authenticator.

1) Stáhněte si do chytrého telefonu aplikaci Google Authenticator. 

2) Přihlašte se na počítači do administrace vašeho NAS zařízení.

3) Otevřete ovládací panel [1] a vyberte položku upozornění [2].

4) Vyplňte vaši emailovou adresu [3], vyplňte nějaký nadpis emailu [4], který se objeví vždy, když vám dorazí email z NASu. Můžete zvolit například název NASu. Klepněte na tlačítko Přihlášení k účtu GMail. [5]

5) Potvrďte přihlášení k Vašemu Google účtu. 

6) Vraťte se do administrace vašeho NAS zařízení a vyberte ovládací panel [6] -> Uživatel [7] a zaškrtněte pod nadpisem dvoufázové ověření možnost Vynutit dvoufázové ověření pro následující uživatele – uživatelé a skupiny administrátor [8].

7) Objeví se tabulka, kde projdete nastavením. Zvolte tlačítko další. V dalším kroku ponechte vyplněný email, který jste si zvolili a klepněte na tlačítko další. Objeví se obrázek s QR kódem.

8) Nyní použijte svůj chytrý telefon a spusťte na něm aplikaci Google Authenticator. Zvolte přidat nový klíč nebo scanovat kód a oscanujte QR kód. Na mobilním telefonu se objeví 6 čísel. V administraci NASu klepněte opět na tlačítko další a do políčka, které se objeví přepište těchto 6 čísel. Čísla se každých přibližně 30 vteřin mění a proto je dobré si počkat až se objeví nová čísla a začít až poté přepisovat, abyste to stihli. Potvrďte vložená čísla a v následujícím kroku můžete zavřít okno.

Hotovo, nyní máte dvoufázové ověření nastavené. Ještě doporučuji vyzkoušet, zda vše funguje správně. 

9) Odhlašte se z administrace vašeho Synology NAS účtu a poté se opět přihlašte. Po zadání správného jména a hesla budete vyzváni k zadání ověřovacího kódu. V mobilním telefonu spusťte aplikaci Google Authenticator a zadejte číslo, které se v aplikaci objeví. Můžete ještě zaškrtnout, aby si NAS zapamatoval zařízení, ze kterého se právě přihlašujete a dvoufázové ověření na tomto zařízení již nebudete muset znovu provádět.

Podívejte se na další návody a zajímavosti o Synology NAS zařízeních

Jak nastavit dvoufázové ověření na Synology NAS


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *