V dnešním článku se podíváme na nejlepší deskové hry, které si můžete koupit a zahrát v roce 2023. Samozřejmě, najít nejlepší deskovou hru je subjektivní a závisí na osobních preferencích hráčů, takže byste se vždy měli na hru předem podívat a vyzkoušet si různé hry, abyste našli tu nejlepší pro sebe. Nebudu zde doporučovat dostihy a sázky ani člověče nezlob se ale hry, o kterých jste možná neslyšeli a měli byste je vyzkoušet.

Na základě mého názoru vám ale mohu doporučit tyto deskové hry, které jsou aktuálně k dispozici a jsou i u jiných hráčů oblíbené a uznávané. Pro některé deskové hry jsou v nabídce také rozšíření a díky tomu si můžete svoji oblíbenou hru obohatit o nové možnosti.

Carcassonne

I když se jedná o deskovou hru, která byla vydaná v roce 2000 v Německu, je stále dobrou volbou i v dnešní době. Jedná se o strategickou hru pro 2 až 5 hráčů. Hra se odehrává v krajině okolo francouzského města Carcassonne, kde hráči staví vesnice, cesty, kláštery a kostely, aby získali body.

Carcassonne je velmi oblíbená desková hra, která je vhodná pro hráče všech věkových kategorií a dovedností. Hra je snadno pochopitelná, ale zároveň nabízí dostatek strategických možností, které ji udržují zajímavou i po mnoha hrách.

Každý hráč si tahá dlaždice s různými segmenty cest, hradů, klášterů a polí a pokládá je na stůl, aby vytvořil krajinu. Poté hráč umístí jeden ze svých herních figurek na dlaždici, aby získal body za dokončené cesty, města a kláštery. Když hráč dokončí cestu nebo město, na kterém má svoji figurku, získává body a může si umístit novou figurku. Hráči mohou také bojovat o kontrolu nad dokončenými cestami a městy, pokud na nich mají figurky více hráčů. Konec hry nastane, když jsou všechny dlaždice položeny, a hráč s nejvyšším skóre se stává vítězem.

Prodává se základní hra Carcassonne nebo i big box, který obsahuje několik rozšíření. Pokud víte, že vás bude Carcassonne bavit, určitě doporučuji koupit rovnou big box nebo případně přikoupit nějaké rozšíření. Pokud si chcete hru jen vyzkoušet, bude vám stačit základní hra.

Osadníci z Catanu

Desková hra Osadníci z Catanu se také někdy označuje krátkým názvem Catan. Catan je strategická desková hra pro 3 až 4 hráče (nebo 5-6 s rozšířením), kterou vytvořil německý autor Klaus Teuber. Hra je opravdu pro minimálně 3 hráče. I když se zdá, že je možné ji hrát ve 2, určitě nedoporučuji hru hrát ve 2 hráčích.

Hráči se snaží vybudovat co nejúspěšnější osadu na ostrově Catan, získávat suroviny a trhat zisky za pomocí obchodování s ostatními hráči.

Hráči na začátku hry rozloží herní dlaždice, které reprezentují různé typy terénu a zdroje, jako jsou pole, hory, lesy a ovce. Každý hráč si poté vybere jeden z čtyř základních zdrojů (dřevo, hlína, pšenice a vlna) a umístí dvě osady na ostrově. Během hry se hráči střídají v házení kostkou a sbírají suroviny podle toho, jaké číslo na kostce padne a na kterých dlaždicích jsou jejich osady a města umístěny. Hráči pak mohou použít své suroviny k výstavbě nových cest, osad, měst a rozšíření svých území. Hráči mohou také obchodovat se svými surovinami s ostatními hráči, aby získali potřebné suroviny k výstavbě.

Cílem hry je dosáhnout určitého počtu bodů, které se získávají za stavbu osad, měst, nebo splnění určitých úkolů. Hráč, který první dosáhne stanoveného počtu bodů, vyhrává hru.

Na křídlech (Wingspan)

Desková hra Na křídlech (v anglickém originále Wingspan) je hra pro 1 až 5 hráčů, ve které hráči mají za úkol budovat svou sbírku ptáků, usazovat je do různých biotopů a plnit úkoly za získávání bodů. Hra byla vytvořena americkou autorkou Elizabeth Hargrave a byla vydána v roce 2019.

Hráči v průběhu hry používají různé karty ptáků, každá s vlastními charakteristikami, které se umisťují do rozličných biotopů (les, louka, voda). Hráči musí také shromažďovat různé druhy potravy pro své ptáky, aby je mohli vyložit. Kromě toho mohou hráči plnit různé úkoly a cíle, aby získali body.

Hra se vyznačuje krásnou a detailní ilustrací karet ptáků a množstvím faktů a informací o nich, což z ní dělá jakousi kombinaci deskové hry a vzdělávacího nástroje. Hráči se učí o různých druzích ptáků a jejich chování, což může být zábavným způsobem, jak se dozvědět něco nového.

Scythe

Strategická desková hra Scythe může hrát 1 až 5 hráčů. Hra se odehrává v alternativní verzi Evropy v roce 1920, kde hráči zastupují jednu z pěti frakcí a snaží se získat co nejvíce teritoria a surovin.

Hráči v průběhu hry budují své frakce, rozšiřují své území a sbírají suroviny, aby mohli stavět nové budovy, jednotky a zlepšovat své schopnosti. Každá frakce má své vlastní schopnosti a vlastnosti, které jí poskytují výhody při hraní hry.

Hlavním cílem hry Scythe je získat co nejvíce bodů. Body lze získat různými způsoby, například plněním úkolů, porážkou nepřátelských jednotek, získáváním surovin, budováním nových budov a výzkumem nových technologií.

Střet civilizací – monumentální edice

Deskovou hru střet civilizací můžete hrát ve 2 až 4 hráčích. Jedná se o sofistikovanější a těžší hru. Hra se odehrává v alternativním světě, kde hráči reprezentují jednu z mnoha civilizací a snaží se dosáhnout vítězství prostřednictvím výzkumu, kultury, hospodářství a vojenství.

Hráči budují své civilizace, vylepšují své města, objevují nové technologie a kulturu a bojují proti svým nepřátelům. Každá civilizace má své vlastní schopnosti a výhody, které mohou využít ke svému prospěchu.

Hlavním cílem hry Střet civilizací je získat co nejvíce bodů v průběhu hry. Body lze získat různými způsoby, například plněním úkolů, rozšiřováním území, vylepšováním svého hospodářství, kultury a výzkumu a vítězstvím v bojích proti jiným civilizacím.

Kaskádie

Ve hře Kaskádie dostanete na začátku tři startovací kartičky krajiny, ke kterým postupně připojujete další kartičky. Měly by na sebe pak navazovat krajinou a přikládáte k nim různé druhy zvířat tak, abyste splnili úkol. Cílem hry je vytvořit v přírodě harmonický ekosystém pomocí krajiny a zvířat.

Kaskádie je rodinná hra pro 2-4 hráče. Hra se vyznačuje jednoduchými pravidly a krásnými ilustracemi. Je vhodná pro hráče různých věkových kategorií a dovedností a nabízí různé možnosti strategie a taktiky. Hra Kaskádie je ideální pro rodinné hraní a pro hráče, kteří hledají lehkou a zábavnou deskovou hru.

Výbušná koťátka

Karetní hra Výbušná koťátka (Exploding Kittens) je rychlá a zábavná karetní hra pro 2 až 5 hráčů, která se vyznačuje jednoduchými pravidly a neustálým napětím. Cílem hry je být poslední hráč, který přežije, tedy hráč, který neodhalí „výbušné koťátko“.

Hráči tahají karty z balíčku, dokud nevytáhnou „výbušné koťátko“, které znamená okamžitou prohru. Aby hráči přežili, mohou použít různé karty, jako jsou karty s „roztomilými koťátky“ (které jim umožní získat další tahy) nebo karty s „obrannými manévry“ (které je ochrání před výbušným koťátkem).

Hra Výbušná koťátka je vhodná pro hráče různých věkových kategorií a dovedností a nabízí mnoho různých strategií a taktik. Hra se vyznačuje kvalitním zpracováním, originálními ilustracemi a humorným konceptem. Vzhledem k jednoduchosti pravidel a krátké době hraní se hra Výbušná koťátka stala populární mezi hráči, kteří hledají lehkou a zábavnou karetní hru pro rychlé rozptýlení.

Nejlepší deskové hry 2023


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *