Jak zjistit typ licence Windows 11? Na to se podíváme v dnešním návodu. Licenci operačního systému windows 11 můžete koupit běžným způsobem za poměrně vysoké částky. Na Alza.cz za Windows 11 Home zaplatíte 3 490 Kč (Windows 11 Home na Alza.cz). Za verzi Pro dokonce 5 990 Kč (Windows 11 Pro na Alza.cz). Existuje ale i možnost, jak licenci koupit legálním způsobem za cenu okolo 120 Kč.

Licenční klíče se prodávají na serverech jako bazos.cz nebo aukro.cz. Najdete tam mnoho nabídek v různém cenovém rozmezí. Pokud si najdete klíč pro Windows 11 za nejnižší cenu, pak doporučuji určitě si přečíst recenze na prodejce. Tyto druhotné prodeje licencí jsou legální v případě, kdy je prodejce legálně zakoupil.

Když si vyberete licenci Home nebo Pro, pak ještě tato licence může být typu RETAIL, OEM nebo VOLUME. Doporučuji kupovat vždy pouze RETAIL verzi. Prodejci často tuto informaci v inzerátu neuvádějí, a proto je dobré se jich na tuto informaci zeptat.

Typy licencí Windows 11:

 • RETAIL – Nejlepší licence, která je přenositelná. Pokud si pořídíte časem jiný počítač, můžete tento klíč aktivovat na novém počítači.
 • OEM_DM – Dobrá licence, která bohužel není přenositelná. Je vázaná na počítač, na kterém se poprvé aktivovala. Pokud si pořídíte časem jiný počítač, tento klíč už nemůžete znovu použít. Licence je vázaná na základní desku. Pevný disk by tedy nemělo být problém vyměnit. Jsou často součástí notebooků.
 • VOLUME_MAK – Špatná licence – Multiaktivační licence, kdy například škola nakoupila 100 licencí a využila pouze 60 licencí. Zbývajících 40 licenčních klíčů pak někdo prodal. Bohužel Microsoft tyto typy licencí rád časem zablokuje když například zjistí, že se 60 licencí aktivovalo na jednom místě a ty další licence se pak aktivovali na jiných různých místech.

Postup na zjištění typu licence pro windows 11

Pokud chcete zjistit, jaký typ licence právě máte nainstalovaný na svém počítači, pak postupujte podle tohoto návodu:

 1. Otevřete příkazový řádek tak, že klepnete na tlačítko start, na klávesnici začnete psát cmd.
 2. Do příkazového řádku napište: slmgr -dli
 3. Příkaz potvrďte enterem a uvidíte tabulku s informacemi, kde zjistíte typ licence.
Jak zjistit typ licence windows 11


1 komentář u „Jak zjistit typ licence windows 11

 • 27. 12. 2023 (18:06)
  Trvalý odkaz

  Super článek. První záchytný bod po několikadenním bloudění v informační mlze.
  Mám notes, kde nenabíhá Windows a veškeré pokusy o automatické opravy, záchytné body apod. končí černou smrtí. Občas se povede doklikat do nouzového režimu. HW testy nenašly žádnou chybu.
  Tak bych ho rád totálně přeinstaloval. Předpokládám, že bude mít OEM_DM licenci, tak to snad půjde.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *