Ve druhé polovině roku 2022 výrazně vzrostly ceny elektřiny a mnoho lidí začíná přemýšlet o tom, jak spotřebovat méně energie. Vybrat nejlepší LED žárovky je krok, který vám ušetří peníze a zároveň nesníží váš životní komfort. Nemusíte ani na nic myslet nebo něco měnit. Prostě budete svítit stejně jako dřív ale za méně peněz. V tomto článku najdete tipy, jak vybrat nejlepší LED žárovky v roce 2022 pro domácnost.

Jak vybrat nejlepší LED žárovky v roce 2022

Patice

V prvé řadě je potřeba zjistit, jakou patici má vaše stará žárovka. Nejčastěji doma najdete žárovky s paticí E27 (klasický závit) nebo E14 (tenčí závit). Dále můžete často najít žárovky s paticí GU10 (dva kolíčky). Na následujícím obrázku se můžete podívat na nejčastěji používanými paticemi. 

Přehled patic u žárovek

Tvar žárovky

Žárovku podle tvaru vybírejte v závislosti na tom, kam ji budete zapojovat. Je třeba, aby se do lampy nebo lustru vešla a také aby dobře vypadala. Vybírat můžete z těchto nejběžnějších tvarů: Klasický tvar, Svíčka, Reflektor nebo bodová světla, která se používají například do stropního osvětlení.

Barva světla

Pro některé místnosti je vhodné bílé světlo a jinde oceníte spíše žluté nebo oranžové světlo, které znáte ze starých žárovek.

V místech, kde chcete pracovat je vhodnější bílé světlo. Například tedy v koupelně, garáži, pracovně nebo v kuchyni můžete použít žárovky, které vydávají bílé světlo. Naopak do ložnice nebo obývacího pokoje, kde se odpočívá je ideální útulnější světlo s oranžovými tóny.

V popisu žárovek se udává barva světla udává v kelvinech. Teplé odstíny světla jsou v rozmezí od 1 000 do 3 000 K. Bílé světlo mají žárovky s hodnotami 5 000 až 10 000 K.

Síla světla

To, jak silně bude žárovka svítit poznáte podle Lumenů nebo spotřeby ve Wattech. Stará žárovka o výkonu 100W vydává podobně silné světlo jako LED žárovka s výkonem 13W. 

Pokud budete vybírat sílu žárovky podle Lumenů, zmíněná 13 W žárovka by měla mít světelný tok okolo 1500 lm. Čím větší hodnota lm, tím více bude žárovka svítit.

Nejlepší LED žárovky 2022

Na Alza.cz najdete výhodné balíčky s více kusy žárovek, kde se cena za jeden kus může pohybovat i kolem 63 Kč. Osobně mohu doporučit žárovky ze série AlzaPower, kde je poměr ceny a výkonu na skvělé úrovni.

Na závěr bych ještě chtěl uvést, že pokud byste chtěli vyzkoušet něco zajímavějšího než běžné LED žárovky, na trhu existují také chytré žárovky, které se umí automaticky rozsvítit v určitou dobu, při pohybu v určité místnosti nebo je můžete rozsvěcet a zhasínat i na dálku přes mobilní telefon. Chytrým žárovkám jsme se věnovali v našem článku Philips Hue Chytrá domácnost: White ambiance nebo Philips Hue Chytrá domácnost – Philips Hue Bridge Recenze.

Jak vybrat nejlepší LED žárovky 2022


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *