I když už Google vydal ve spolupráci s LG novější Galaxy Nexus 4, u nás v ČR je velice složité a drahé tento telefon sehnat. Jako nejvhodnější alternativa je podle mého názoru právě Samsung Galaxy Nexus. V tomto článku popíšu své dojmy a zkušenosti s tímto telefonem.

Vývoj ceny telefonu Galaxy Nexus

Graf ceny produktu Samsung i9250 Galaxy Nexus poskytuje server Heureka.cz

První dojem – Rozbalení

Krabička telefonu je čistě bílá a z vnější části je na ní pouze fotografie telefonu. Na straně krabičky je telefon ze strany. Uvnitř je na víku krabičky obrázek androida s adresou google.com/nexus. Na této adrese je vystaven nyní již zmiňovaný nový model Nexus 4 a další zařízení řady Nexus.

Okraje vnitřku krabičky jsou v barvách značky Nexus. (RGBY – červená, zelená, modrá a žlutá) Na první pohled se mi na telefonu líbí, že nemá na přední straně žádné logo ani značku. Je to prostě černá placka. Logo Samsung a Google se nachází na zádech telefonu.  Na svoji velikost je až neuvěřitelně lehký. Škoda, že okraje a záda telefonu jsou z plastu.

Displej

Jako jeden z mála telefonů má Galaxy nexus prohnutý displej. Je z tvrzeného skla, avšak nejedná se o tvrzené sklo Gorilla glass. Gorilla glass totiž z technologických důvodů nelze vyrobit prohnuté. Velikost displeje je myslím pro někoho až moc velká. Má úhlopříčku 4,65 palců (11,8 cm). Já beru tuto velikost jako takový limit. Větší telefon bych nechtěl. Rozlišení 1280 x 720 pixelů je na takto velký displej dostačující. Můžete číst text i s malou velikostí písma. Při normálním používání není šance, že byste mohli rozeznat jednotlivé pixely. Jedná se o super AMOLED displej, takže černá barva vypadá skutečně jako černá.

Propojení se sociálními sítěmi

U mého předchozího telefonu HTC Desire se mi velice líbilo, že dokázal propojovat kontakty s účtem Facebooku a Twitteru. Galaxy nexus toto neumí. Dokáže pracovat pouze se sítí Google+. Pokud budete chtít kontakty přesto propojit s Facebookem například kvůli načtení fotografií u kontaktů, budete muset použít nějakou aplikaci. Já tento problém vyřešil aplikací HaxSync.

Galaxy Nexus je připraven pro dokovací stanice

Na internetu jsem našel dva typy dokovacích stanic. Na vertikální uložení telefonu (EDD-H1F2) a na horizontální (EDD-D1F2). Z finančních důvodů jsem si pořídil vertikální verzi. Na tuto dokovací stanici ještě napíšu recenzi.

Galaxy nexus

Na tomto snímku je docela dobře vidět i prohnuté sklo displeje.

Pro propojení v horizontální poloze je na pravé straně telefonu trojice kontaktů. Myslím, že horizontální uložení telefonu v dokovací stanici je pohodlnější pokud chcete používat telefon jako budík, který stále zobrazuje velké hodiny. V této poloze je totiž využita většina displeje. Při vertikálním uložení je na druhou stranu snadnější přijímat hovory.

HW a rychlost telefonu

Technické údaje uvedu na konci článku a nebudu je téměř rozebírat. Zde bych jen rád napsal, že při běžném používání je Nexus svižný a jen málokdy se krátce sekne. Zatím se mi u žádné aplikace nestalo, aby pracovala pomalu, nebo dokonce vůbec nešla nainstalovat.  Pokud nepotřebujete opravdu nejlepší výkon na trhu, Nexus vás určitě neurazí. V opačném případě si budete muset sáhnout mnohem hlouběji do kapsy (nebo nakupovat v zahraničí). Nexus je totiž velice vyvážený v poměru ceny a výkonu.

Odemykání obličejem

Na přední části telefonu se nachází fotoaparát s rozlišením 1,3 megapixelů. Skvěle se dá využít pro videohovory na Skypu. V režimu fotoaparátu můžete také přepnout na přední čočku a uvidíte, jak budete na fotce vypadat. Nevýhodou je, že pokud použijete pro fotografii přední kameru, dosáhnete samozřejmě horší kvality pořízené fotografie.

Galaxy nexus - přední kamera

V systému je přímo od výrobce také funkce odemykání telefonu obličejem. Osobně si myslím, že se tato funkce nedá moc dobře používat. Na následujícím reklamním videu můžete vidět, že se telefon odemkne okamžitě. V praxi to takto úplně nefunguje.

Předtím, než začnete tuto funkci využívat se samozřejmě musíte přední kamerou vyfotit. Velice záleží na tom, kde se v tuto chvíli nacházíte. Pokud se vyfotíte uvnitř a budete se usmívat, nejen, že se při každém odemykání telefonu budete muset smát jako idiot, ale navíc ve chvíli, kdy budete venku na slunci, nebo naopak ve tmě, telefon obličejem neodemknete. Budete tedy asi 3 vteřiny čekat, než telefon zjistí, že to obličejem nepůjde a nabídne další možnost (odemknutí gestem, heslem nebo pin kódem).

Zkusil jsem odemykání obličejem používat, protože jsem si myslel, že to bude rychlejší, než používání gesta. Opak byl pravdou. Navíc tento systém zabezpečení není úplně spolehlivý a dá se snadno obejít. Stačí vzít vaši fotografii a telefon odemkne kdokoli.

Plusy a mínusy

  • Stále aktuální verze Androida (kvalitní podpora od Googlu)
  • Čistý android (bez zbytečného softwaru od výrobce)
  • Hmotnost
  • Rychlost systému
  • Přední kamera na videohovory
  • Nemá slot na paměťovou kartu
  • Nízká hlasitost vyzvánění
  • Zadní kryt telefonu nedoléhá úplně na 100%
  • Průměrný fotoaparát (na momentky postačí)
  • Při zátěži se začne zahřívat na zadní části pod fotoaparátem

Technické údaje

Operační systém: Android 4 Ice Cream Sandwich (Můžete aktualizovat až na 4.2.1 Jelly bean)
Displej: Super Amoled
Rozlišení: 1280×720 bodů
Velikost displeje: 4,65″
Počet barev: 16 milionů
Procesor: 1,2 DualCore
Uživatelská paměť: 16 GB
Operační paměť: 1 GB
Paměťové karty: ne
Fotoaparát: 5MPx
Digitální zoom: 4x
Blesk: ano, LED
Automatické ostření: ano
Nahrávání videa: 1920×1080 (FullHD)
Přehrávání videa: ano
Hudební přehrávač: ano
FM rádio: ne
Bluetooth: ano, 3.0
Wifi: ano
GPS: ano
MMS: ano
E-mail: ano
USB: 2.0
Jack pro sluchátka: ano
Kapacita baterie: 1750 mAh
Rozměry: 135,5 x 67,94 x 8,94 mm
Váha: 135 g

Samsung Galaxy Nexus i9250 – Recenze


4 komentáře u „Samsung Galaxy Nexus i9250 – Recenze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *