Jak zesílit wifi signál

1. 9. 2013

720380_19520417Problém se slabým signálem se nejčastěji objevuje u rodinných domů nebo větších bytů se silnými zdmi. Jindy zase přibude do domácnosti nové zařízení se kterým se v době montáže wifi sítě nepočítalo. V dnešním článku pro vás mám 6 způsobů, jak zesílit wifi signál.

1) Změna polohy access pointu

Ještě než začnete zesilovat signál pomocí níže uvedených způsobů ujistěte se, jestli je access point na nejvýhodnějším místě. Takové místo poznáte jednoduše. Jedná se o střed místa, kolem kterého se připojují všechna zařízení používající wifi.

Signál wifi se šíří do všech směrů a je tedy škoda umístit access point na okraj domu nebo bytu. Přemístit access point na výhodnější polohu je nejlevnější a nejúčinnější řešení. Na obrázcích můžete vidět příklad špatného a dobrého umístění access pointu.

zapojeni

2) Změna vysílacího výkonu

Uvnitř administrace access pointu můžete měnit hodnotu Tx power level. Zkuste snížit tuto hodnotu na minimum a postupně ji navyšovat. Snížením výkonu se v některých podmínkách může signál zlepšit. Vysoký výkon signálu může způsobovat rušení.

3) Použití výkonnější antény

Při zakoupení access pointu je součástí balení i anténa. Ta má většinou zisk 5dBi. Zesílit signál můžete výměnou za výkonnější anténu. Všesměrová anténa se ziskem 8dBi stojí kolem 100 Kč. Nejedná se tedy o velkou investici.

8dbiantena

4) Použití wifi opakovače

Opakovač se připojí k již existující wifi síti a dále tuto síť rozšíří. Většina opakovačů má jednoduché nastavení. Za zmínku určitě stojí opakovač TP-LINK RE200 AC750 Dual Band, který je povedený jak designem, tak funkcemi.

5) Instalace dalšího access pointu

Toto řešení je poměrně spolehlivé a stále levnější než Mesh WiFi systém viz. bod 6. Další access point nainstalujte na místo, kde se začíná signál z prvního access pointu ztrácet. Použití dalšího access pointu je stejné jako použití opakovače jen není tak jednoduché a elegantní. Na druhou stranu access point můžete později využít k jiným účelům. Opakovač zůstane vždy pouze u opakování signálu.

Doporučil bych například router TP-LINK TL-WR841N. V poměru cena/výkon jde o dobrý výběr.

6) Mesh WiFi systém – kvalitní pokrytí i bez vrtání do zdí

Způsobů, jak zesílit wifi signál je více, ale systém mesh patří k těm nejdražším. Mesh systém je sada většinou tří síťových prvků, které mezi sebou komunikují a když se pohybujete po budově, systém automaticky přepojuje vaše mobilní zařízení mezi jednotlivými prvky. 

Prodává se už v hotových sadách a instalace je velice jednoduchá. Do hlavní jednotky zapojíte kabel s internetem, všechny jednotky se zapojí do elektřiny a veškeré další nastavení probíhá automaticky.

Konkrétní příklady sad pro mesh systém:

Podívejte se na další návody na našich stránkách geekblog.cz

7 komentářů u „Jak zesílit wifi signál“

  • Dobrý den, s nastavením Vám musí pomoci poskytovatel internetového připojení. Je třeba druhý router nastavit dle struktury Vaší sítě.

 1. Dobrý den. Mám wifi připojení přes pevnou linku a v okolí vysílače mám dostatečný signál,ale v patře už ne. Tak se chci zeptat jaké řešení by pro mě bylo nejlepší. Děkuji

  Odpovědět
  • Dobrý den, nejlepší možností je určitě využít připojení přímo kabelem. Pokud nejde o připojení například pouze jednoho stolního počítače, pak je ideální využít další access point. Doporučil bych tedy určitě bod číslo 5 v tomto článku.

 2. Dobrý den, mám router v bytě. Svůj PC mám k němu připojený kabele, dále se na wifi připojují spolubydlící 2 notebooky, a wifi celkem využívají také 3 mobilní telefony. Jde o to, že signál do mého pokoje prostupoval až do minulého měsíce celkem v pohodě, ale poslední dobou se mobil vůbec nechytá a stabilně se připojí k síti až když jsem z pokoje k routeru blíž. Nic nového,co by rušilo signál nemáme. Je mi záhadou, jak může dojít k takové změně a zda jde signál nějak posílit? Děkuji za návrhy.

  (jinak router je nejblíž k pokoji, jak to jde, přibližně v centru bytu, kabel už dál nedosáhne, takže ho nemůžu dát blíž k pokoji. Řešil bych to přemístěním až kdyby nebyla jiná možnost)

  Odpovědět
  • Dobrý den, pokud nedosáhne kabel a nemáte možnost ho vyměnit za jiný, pak existuje spojka, pro prodloužení UTP kabelu: https://www.czc.cz/spojka-konektoru-rj45/22654/produkt Funguje spolehlivě – mám vyzkoušeno.

   Co se týče postupného oslabení signálu, tak jsem se s tím zatím nesetkal. Může jít o nějakou závadu na routeru nebo závadu na mobilním telefonu. Zesílení vysílání wifi většinou v routerech nebývá. Řešením by mohla být výměna routeru.

 3. V rodinném domě máme WIFI od O2, značky ZyXEL, a na něm závislou počítačovou síť ( 3 PC + notebook). Signál je vinikající v jedné polovině domu, v druhé polovině je různě zeslabovaný až nulový. Na zahradě je problém obdobný. Existuje řešení tak, aby se vyrovnal signál v celém domě a zároveň i na zahradě ( zesilovač na pergole?) ? Na trhu existuje mnoho zesilovačů a já jsem laik. Děkuji za radu. Wymarová

  Odpovědět

Napsat komentář