Kdy použít odvlhčovač vzduchu

Ideální vlhkost vzduchu v domě nebo bytě by se měla pohybovat v rozmezí od 40% do 50%. Problém s vysokou vlhkostí trápí mnoho domácností. Především ve starších rodinných domech se vyskytuje problém s vysokou vlhkostí. Vysoká vlhkost není dobrá pro byt, vybavení ani zdraví lidí, kteří se v bytě pohybují. Řešení problému s vysokou vlhkostí nabízejí odvlhčovače vzduchu. 

  • Při překročení 50% vlhkosti v bytě je již vhodné odvlhčovat.
  • Vysoká vlhkost způsobuje plísně, může škodit zdraví i vybavení domácnosti.

Rohnson odvlhčovač vzduchu R-9825 je vhodný pro 120 m² prostory

Vlhkost můžete měřit běžně dostupnými vlhkoměry nebo můžete vyzkoušet i chytrý senzor pro interiér Netatmo Smart Indoor Air Quality Monitor. Senzor netatmo umí měřit nejen vlhkost ale také teplotu, CO2 v místnosti nebo hluk v místnosti.

Jak vybrat odvlhčovač vdzuchu

Podle velikosti bytu a místnosti

V prvé řadě je třeba si rozmyslet, v jak velké místnosti chcete vysoušet vzduch. U každého odvlhčovače najdete údaj, pro jakou velikost místnosti je vhodné ho používat. Tento údaj je potřeba vždy brát s rezervou. To znamená, že pokud chcete vysoušet celý byt o velikosti 75 metrů čtverečních, pak doporučuji vybírat odvlhčovač s výkonem minimálně pro 100 metrů čtverečních. Pro vysoušení menších prostor jako je například spíž, komora nebo šatní skříně postačí malé absorpční odvlhčovače nebo pohlcovače vlhkosti, do kterých se musí dokupovat tablety. 

Podle odvlhčovací kapacity

Kromě určení velikosti místnosti se u odvlhčovačů udává také parametr Odvlhčovací kapacita. Tento údaj určuje, kolik litrů vody dokáže odvlhčovač za 24 hodin ze vzduchu odebrat. I tento údaj je třeba brát s rezervou protože ho výrobce měří v ideálních podmínkách, což je při 30°C a vlhkosti 80%. Tuto teplotu a vlhkost doma pravděpodobně nikdy nebudete mít a proto bude reálná odvlhčovací kapacita opět nižší.

Kam správně umístit odvlhčovač

Kolik stojí provoz odvlhčovače

Pokud se ptáte, jaká je spotřeba odvlhčovače vzduchu, tak samozřejmě pro každý přístroj je spotřeba jiná. Každopádně s pořizovací cenou odvlhčovače výdaje nekončí. U levnějších pohlcovačů vlhkosti musíte počítat s výdaji za dokupování tablet. Při použití dražších a výkonnějších odvlhčovačů je zase třeba brát v úvahu odběr elektřiny.

Například odvlhčovač Rohnson R-9825, který je podle výrobce určen pro prostory o velikosti 120 m² má reálně spotřebu 200 W (měřil jsem pomocí měřiče spotřeby). To znamená, že při ceně elektřiny 6 Kč za 1 kWh stojí provoz 6 Kč za 5 hodin provozu. Výrobce ale udává, že příkon spotřebiče je 380 W což by znamenalo, že by provoz stál 6 Kč za 2 hodiny a 30 minut. Předpokládám, že tedy při běžné provozu je spotřeba 200 W, které jsem naměřil. Zmíněných 380 W je pravděpodobně nejvyšší možná spotřeba, která se projeví například při jiném programu vysoušení. Odvlhčovač Rohnson R-9825 má možnost nastavení více programů například pro rychlejší sušení prádla a podobně.

Co s vodou z odvlhčovače?

Voda je u odvlhčovačů nejčastěji skladována v nádrži na vodu, kterou je třeba pravidelně vylévat. Vodu můžete vylévat běžně například do umyvadla. Je dobré v odvlhčovači vodu nenechávat dlouho kvůli možnému vzniku plísní. Některé odvlhčovače mají možnost připojit hadičku, kterou voda nestále odkapává například do odpadu v umyvadle. Nemusíte tak vylévat nádržku na vodu a odvlhčovač můžeš být neustále v provozu.

Funkce odvlhčovačů, které můžete chtít

  • Displej se zobrazováním aktuální vlhkosti a teploty.
  • Automatické vypnutí – Odvlhčovač se může automaticky vypnout při poklesu vlhkosti na požadovanou hodnotu nebo při naplnění nádržky na vodu.
  • Časovač – Můžete nastavit, aby odvlhčovač odvlhčoval například 5 hodin. Po uplynutí této doby se vypne.
  • Anti freeze – Ochrana odvlhčovače před zamrznutím. Ideální pokud chcete odvlhčovat v zimě nevytápěné prostory.
  • Wifi připojení – Možnost ovládání přes aplikaci v mobilním telefonu
  • Sušení prádla – Toto nastavení zapne odvlhčovač při jakékoli hladině vlhkosti a bude vysoušet i v případě, že v místnosti bude vlhkost nízká. Doba sušení prádla se zkrátí přibližně o polovinu.
  • Ionizátor – Pomáhá eliminovat zápachy v místnosti

Zobrazit odvlhčovače vzduchu na Alza.cz

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *