V roce 2022 došlo k prudkému zdražení elektřiny a lidé tak hledají způsoby, jak snížit spotřebu elektřiny. Abyste měli představu o tom, jaký spotřebič odebírá velké nebo malé množství energie, je třeba u spotřebičů změřit jejich spotřebu energie při provozu. V tomto článku popíšeme, jak měřit spotřebu elektřiny v domácnostech. 

Jak měřit spotřebu elektřiny měřičem

Pro měření spotřeby budete potřebovat měřič spotřeby. Zakoupit ho můžete například na Alza.cz. Měřiče spotřeby umí měřit okamžitou nebo průměrnou spotřebu elektrické energie spotřebičů. Nejčastěji se jedná o adaptér do zásuvky, který na displeji ukazuje hodnotu spotřebované energie v kilowatthodinách (kWh) nebo Wattech (W).

Měřič spotřeby v provozu

Jak přepočítat spotřebu na Kč

Pokud měřičem spotřeby například zjistíte, že odvlhčovač vzduchu odebírá 200 W, pak můžete snadno spočítat, že za 5 hodin spotřebuje přesně 1000 W. Převod z Wattů na kilowatthodiny je také jednoduchý. 1000 W = 1 kWh. V ceníku od vašeho dodavatele elektřiny pak můžete zjistit, že cena 1 kWh je například 6 Kč za 1 kWh. Pokud necháte odvlhčovač běžet 5 hodin, za jeho provoz pak zaplatíte 6 Kč.

Spotřeba některých spotřebičů se může lišit. Například počítač může mít nižší spotřebu při kancelářské práci a vyšší spotřebu při hraní počítačových her. Pro měření takových spotřebičů je vhodné zapojit měřič spotřeby a nastavit na průměrné měření za určitou dobu. Můžete pak třeba zjistit, že počítač odebírá průměrně 450 Wattů i když jsou okamžiky, kdy odebírá 290 Wattů nebo naopak 560 Wattů.

Jak měřit spotřebu elektřiny


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *