Jak odvirovat počítač

19. 4. 2017

Záloha dat

Ještě před použitím antivirového programu je dobré si pro jistotu zálohovat svá data na externí disk.

Přeinstalovat počítač nebo použít antivir?

Pokud chcete mít absolutní jistotu, že virus odstraníte, doporučuji celý počítač přeinstalovat. Tím ovšem přijdete o veškerá svá data. V některých případech postačí použití antivirového programu. Pokud se rozhodnete přeinstalovat celý počítač, zvažte přitom možnost vylepšení počítače nákupem SSD disku. SSD pomůže počítač velice zrychlit. Na téma zrychlení počítače jsem psal tento článek.

Stažení antivirového programu

Pro odvirování doporučuji program s názvem Malwarebytes – www.malwarebytes.com. Pro stažení stačí na hlavní stránce klepnout na tlačítko Free download.

Tento program je zdarma a v češtině. Zdarma získáte pouze nástroj pro odvirování. Ochranu v reálném čase poskytuje pouze v placené verzi. Pro ochranu v reálném čase však můžete zdarma použít například antivirový program Avast. Zvolit samozřejmě můžete i jinou alternativu, kvalitních programů existuje spoustu a na internetu je k dispozici mnoho testů a srovnání s recenzemi antivirů.

Po spuštění programu Malwarebytes uvidíte velké tlačítko „Spustit scan“ klepnutím na něj  spustíte scan. Program prohledá celý váš počítač a vyhledá škodlivé soubory. Pokud se nějaké škodlivé soubory objeví, můžete je umístit do karantény.

Když je hotovo

Ať už jste se rozhodli počítač přeinstalovat nebo použít antivirový program, doporučuji po vyčištění počítače změnit všechna svá hesla.

Napsat komentář