Některé notebooky se velice přehřívají. Přehřívání může vést až k vypínání nebo zasekávání celého operačního systému. Jde tedy o závažný problém. K přehřívání přispívá mimo jiné také horké letní počasí. Pokud si k tomu ještě lehnete do peřin a ucpete otvory pro výstup horkého vzduchu, notebook se začne téměř jistě přehřívat.

Chladící podložky

Jedním z nejčastějších řešení jsou chladící podložky. Existují dva druhy. Bez větráku a s větrákem. Také je třeba si vybírat podle velikosti vašeho notebooku. Většina podložek se vyrábí pro nejčastější patnácti palcové verze. Nebude tedy problém s výběrem.

Podložky bez větráku
Obyčejné podložky bez větráku jsou vhodné pro použití například v již zmiňovaných peřinách. Jsou lehké a není potřeba je připojovat k notebooku pomocí USB. Typickým příkladem je ALU Coolermaster NotePal U2. Můžete si sami vyrobit i obyčejnou dřevěnou desku.

POC-primecooler-notepal-u2-r9-nbc-8pbk-gp-cerna-black_l

ALU Coolermaster NotePal U2 stojí okolo 500 Kč

Existují i dřevěné stolky pro notebook, které jsou samozřejmě mnohem těžší než hliníkové nebo plastové podložky, ale díky rozkládacím nohám nemusíte mít stolek položený na klíně. Na stolku získáte i prostor pro myš. Využít lze i pro servírování jídla do postele. Na webu stolkarna.cz jsem koupil přítelkyni stolek pod notebook Comfortable 17 jako dárek. Líbila se mi možnost nechat do něj vyrýt jméno. Je perfektní ve všech ohledech. (stolek i přítelkyně)

DSCF2608

Dřevěný stolek s vyrytou přezdívkou Mersmerize

Podložky s větrákem
Podložky s větrákem se hodí zejména u notebooků, které mají ve spodní části otvory pro výstup tepla. Je zbytečné větrákem ochlazovat spodní část notebooku, která nemá žádné otvory. Větrák zajistí lepší chlazení a je tedy vhodný pro herní notebooky. Myslím, že se vyplatí si připlatit za podložku s větrákem. Větrák se napájí z USB, takže je potřeba podložku připojit k notebooku kabelem. Nemusíte se obávat, že by jste díky podložce přišli o jeden USB slot. Mimo větrák totiž takové podložky většinou nabízí i USB hub. Některé lepší modely lze i výškově polohovat.

notepal

Cooler Master NotePal ErgoStand, R9-NBS-4UAK-GP stojí okolo 900 Kč

Levná alternativa – Chladící sáčky

Pokud nechcete do chlazení investovat téměř žádné peníze, můžete problém vyřešit i pomocí chladících sáčků Dispotech. Jeden takový sáček stojí pod 100 Kč. Tyto sáčky jsou určeny pro zmírnění bolesti při různých zdravotních potížích. Lze je samozřejmě využít i na chlazení notebooku.

27.12.12 - 1

Použití chladícího sáčku na zchlazení notebooku

Samozřejmě to vypadá hrozně a je dobré si chladící sáček omotat například utěrkou protože se brzy může orosit. Chlazení touto metodou je ale okamžité, levné a účinné. Jeden chladící sáček dokáže notebook chladit po dobu 2 až 4 hodin.

Vyčistěte notebook od prachu

K zahřívání také přispívá prach uvnitř počítače. Vyčistěte alespoň jednou za půl roku svůj notebook zevnitř. Stačí odšroubovat několik šroubků a vše, co uvidíte vyčistěte od prachu. Pokud se nechcete pouštět do rozebírání počítače, nechte si notebook vyčistit od firmy, která tuto službu nabízí.

Jak chladit notebook


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *