2. ledna 2013 se Canonical pochlubil s prototypem operačního systému Ubuntu pro mobilní telefony. Systém je inspirován Androidem a systémem Windows 8. Vychází však hlavně z Unity.

Používání gest

V systému nikde nenajdete tlačítko zpět, domů nebo tlačítko pro multitasking. Jak můžete vidět na videu, vše se ovládá pomocí gest. To ušetří místo displeji. Lišta s notifikacemi má aktivní ikonky. Pokud tedy chcete například upravit něco okolo WiFi, do úprav se dostanete velice rychle. Tuto funkci dosud žádný jiný mobilní operační systém nenabízí.

Vzhled systému

Podle mého názoru vypadá Ubuntu v mobilu skvěle. Co na něj říkáte vy?

ubuntu for phones

Aplikace

V Ubuntu budou fungovat dva typy aplikací. Aplikace napsané pomocí QML nebo webové aplikace v HTML5 a JS. Aplikace budete moci stahovat prostřednictvím centra softwaru pro Ubuntu stejně jako na desktopové verzi Ubuntu.

Kdy se dostane mezi lidi?

Zatím není jasné, jestli se to vůbec stane. Záleží na tom, jak výrobci a hlavně prodejci mobilních telefonů Ubuntu přijmou. Prozatím jde o pouhé představení nápadu a bude těžké konkurovat Androidu. Pokud máte zájem o instalaci, budete si muset počkat do konce února 2013. Tehdy bude totiž uvolněn obraz k instalaci společně se zdrojovým kódem.

Ubuntu na telefonu Galaxy nexus

Jak Ubuntu pracuje na telefonu Galaxy nexus se můžete podívat na tomto videu. Práce nevypadá úplně plynule, ale na výkonnějších telefonech bude mít systém určitě lepší odezvu.

Ubuntu v mobilu


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *