V dnešní recenzi se podíváme na ThinkPad W541. Jedná se o poslední model řady W. Po této řadě začalo Lenovo označovat své nejvýkonnější ThinkPady písmenem P.

Vzhled a váha

ThinkPad W541 se vzhledem moc neliší od svých předchůdců. Můžete očekávat typický „ThinkPad“ design. Jednoduchý, hranatý a reprezentativní vzhled.

W541 je model s numerickým blokem a 15,6 palcovým monitorem. Od toho se odvíjí jeho vyšší hmotnost. Samotný notebook váží přesně 2616 gramů. (včetně devíti článkové baterie). Pokud si do tašky přibalíte i nabíječku, pak musíte připočítat dalších 559 gramů. 3 kilogramy váhy už jsou v brašně hodně znát a nedoporučil bych notebook někomu, kdo často cestuje pěšky nebo hromadnou dopravou. Pro občasné převážení autem a práci u stolu je váha v pořádku.

Fotogalerie Thinkpad W541

Klávesnice

Byl jsem zvyklý na klávesnici, která byla u starších modelů ThinkPad – T420s. Z nové klávesnice jsem měl obavy. Naštěstí mohu říci, že na nové klávesnici se píše skvěle. Možná je ještě lepší než ta stará. Numerický blok je pro mě také příjemnou změnou. Klávesnice je podsvícená a nabízí 2 intenzity podsvícení. Podsvícení lze také úplně vypnout.

Abych jen nechválil, tak mi na klávesnici chybí vedle šipek tlačítko zpět a další. Nasahat poslepu tlačítka hlasitosti nebo jasu displeje je na nové klávesnici obtížné. Možná je to jen o zvyku. Standardně se hlasitost nebo jas dá ovládat při stisknutí klávesy FN, ale v BIOSu lze nastavit, že jsou tato tlačítka aktivní i bez FN klávesy. To ovšem znamená, že pokud potřebujete stisknout například F5, pak musíte nejprve aktivovat přes klávesu FN.

Touchpad a trackpoint

U modelu W540 pod trackpointem chyběla klasická tlačítka. Protože si uživatelé začali stěžovat, Lenovo vydalo ThinkPad W541. Od svého předchůdce se liší pouze tím, že pod trackpointem tlačítka najdete. Samotný trackpoint je úplně stejný jako u všech starších modelů a asi na něm není co měnit. Touchpad je příjemný a dostatečně velký.

Výbava a možnost modifikací

Hlavní důvod, proč si pořídit Thinkpad řady W jsou jeho technické parametry a možnost dalšího vylepšování a úprav.

Nestačí vám výdrž notebooku na baterii? Místo šesti článkové baterie si můžete pořídit devíti článkovou. Je sice větší, ale prodlouží výdrž notebooku.

Nestačí vám paměť RAM? ThinkPad w541 má 4 sloty pro paměti. Můžete tak mít až 32 GB.

Výměna pevného disku je snadná. Nedávno jsem dostal za úkol vyměnit pevný disk v notebooku od Aceru a musel jsem dlouho rozebírat a následně dlouho skládat. Pokud nepoužíváte mechaniku na DVD, můžete ji nahradit šuplíkem pro druhý pevný disk.

Dokovací stanice je další možností, jak vyždímat ze svého ThinkPadu ještě více. Do dokovací stanice můžete připojit myš, externí klávesnici, monitory, reproduktory, kabel od internetu a další příslušenství. ThinkPad pak jen zacvaknete do dokovací stanice a vše se s notebookem spojí najednou.

Kalibrátor barev a čtečka otisků

Vedle čtečky otisků prstů je zabudovaná sonda pro měření a nastavení barev displeje. Vyzkoušel jsem kalibraci barev a výsledek byl velice špatný. Obraz byl do zelené a žluté barvy. Hledal jsem na Googlu, jestli jsem něco neudělal špatně, ale našel jsem jen příspěvky lidí, kteří si na kalibraci barev stěžovali. Ve výsledku jsem poměrně pracně vrátil barvy displeje na běžné nastavení a kalibrátor barev používat nebudu. Toto se opravdu nepovedlo.

Co se týče čtečky, tak přes běžné přihlášení Windows hello funguje. ThinkPady však nabízí možnost, kdy je počítač vypnutý, přejedete prstem po čtečce a počítač se zapne a načte přímo odemčený systém. Této funkci se říká predesktop authentication. Bohužel pro Windows 10 nejsou k dispozici ovladače a tak tato funkce funguje pouze pod Windows 8.

Výhody a nevýhody Thinkpad W541

Výhody:

  • Vysoký výkon
  • Skvělá klávesnice
  • Použité materiály
  • Možnost snadných modifikací

Nevýhody:

  • Nepoužitelný kalibrátor barev
  • Čtečka otisků nefunguje pro predesktop authentication
  • klávesy pro ovládání hlasitosti a jasu jsou pod funkčními klávesami
  • vysoká hmotnost (v tašce máte i s nabíječkou 3 kg zátěže)

Závěrem a cena

Thinkpad W541 je ideální pro někoho, kdo chce kvalitní zpracování, vysoký výkon, možnost rozšíření a zároveň málo cestuje.

Zklamáním je jednoznačně kalibrátor barev a absence ovladače Windows 10 pro funkci predesktop authentication u čtečky otisků.

Cena za notebook je samozřejmě vyšší než u běžných notebooků, ale pokud se prací na počítači živíte, pak nemusíte peněz moc litovat. ThinkPad W541 stojí v závislosti na konfiguraci od 68 000 Kč do 82 000 Kč. Použitý se dá sehnat v tuto chvíli za cenu okolo 15 000 Kč.

Pokud chcete, podívejte se na nějaké další recenze na našich stránkách.

Recenze: ThinkPad W541 – Mobilní pracovní stanice


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *