Pixmac000000000977Sluchátka dodávaná s mobilními telefony nebo jinými zařízeními nejsou vždy kvalitní a možná právě proto přemýšlíte o nějakých nových. Existují různé druhy sluchátek. Sluchátka dodávaná od výrobců  jsou většinou intraaurální. Samozřejmě to jsou ty nejlevnější a nejhorší sluchátka. Někteří výrobci přestali ke svým výrobkům sluchátka úplně dodávat s představou, že si uživatelé koupí svá oblíbená sluchátka sami.

Aktivní potlačení hluku

V poslední době se na trhu objevilo několik modelů s aktivním potlačením okolního hluku. Taková sluchátka obsahují malý mikrofon, který zaznamená okolní zvuky a vytvoří protihlukový signál. Ten okolní hluk vyruší. U některých modelů použití této technologie může zhoršit kvalitu zvuku protože se do zvuku přimíchá šum. Proto je dobré si sluchátka před nákupem vyzkoušet nebo si alespoň na internetu přečíst nějaké recenze. Ve většině případů se zhoršením kvality zvuku nebude problém.

Bezdrátová sluchátka

Pokud si koupíte bezdrátová sluchátka, výhodou bude opravdu pouze to, že vás nebude obtěžovat kabel. Nevýhody jsou však dvě. Za prvé bezdrátová sluchátka budete muset pravidelně nabíjet. A za druhé může být horší přenos zvuku. Bezdrátový přenos může vést ke ztrátě kvality. Kabel je prostě kabel. Za sebe doporučuji sluchátka s kabelem.

Intraaurální sluchátka – Pecky a špunty

peckyPecky a špunty jsou skladnější, levnější a podávají horší kvalitu zvukové reprodukce než ostatní typy. Poskytují minimální izolaci okolního hluku. To nutí majitele zesílit hlasitost v rušném prostředí. Časté používání těchto sluchátek s vyšší hlasitostí může poškodit sluch. Někomu (jako například mě) navíc mohou tyto sluchátka z uší často vypadávat.

Pokud je pro vás skladnost a nízká cena na prvním místě, budete muset sáhnout po tomto typu sluchátek. Samozřejmě nikdy nedosáhnou kvality, kterou nabízí sluchátka ostatních typů.

 • Perfektně se skladují
 • Jsou levná
 • Nejsou téměř vidět (někomu vadí nosit na hlavě velká sluchátka)
 • Špatná zvuková reprodukce
 • Mohou vypadávat z uší

Supraaurální sluchátka

koss

Nejznámějším zástupcem tohoto typu jsou sluchátka značky Koss. V některých obchodech je na tyto sluchátka doživotní záruka. Možná proto jsou tak oblíbené.

Náušníky jsou nejčastěji z molitanu nebo koženky. Rozměrově jsou o něco větší, než pecky a špunty, ale zachovávají si stále poměrně dobrou skladnost.

 • Dobře se skladují
 • Jsou lehká
 • Mohou obtěžovat někoho okolo – zvuk je slyšet okolo

Circumaurlní sluchátka

43ca6f129a0b1054a58db5fc36333a88

Sluchátka tohoto typu obepínají celé ucho. Náušníky jsou z koženky, textilu a někdy i z pravé kůže. V závislosti na provedení a použitých materiálech dobře izolují okolní zvuky. Mezi těmito sluchátky je spousta modelů s opravdu kvalitním zvukem. Některá jsou však těžká a neskladná.

Tento typ je nejvhodnější pro domácí použití. Neumím si představit, že by je někdo používal na ulici. Často tyto sluchátka mají i mikrofon pro komunikaci na internetu.

 • Skvěle izolují okolní zvuky
 • Nejlepší zvuková reprodukce
 • Potí se pod nimi uši
 • Špatně se skladují
 • Jsou těžká

Obecně platí, že sluchátka pod 500 Kč nejsou moc kvalitní. Vybírejte si podle toho, kde je budete používat, jak často a kolik peněz za ně můžete utratit. Dobré je také si sluchátka vyzkoušet v obchodě ještě předtím, než je koupíte. Pokud nemáte možnost si sluchátka vyzkoušet, určitě si přečtěte recenze třeba na webu www.heureka.cz.

Ilustrační foto: Mladicí Poslech hudby

Jak vybrat sluchátka


2 komentáře u „Jak vybrat sluchátka

 • 15. 3. 2013 (18:39)
  Trvalý odkaz

  Ja třeba používám jen circumaurlní sluchátka i na nošení ven k pc a prostě všude.

  Reagovat
  • 15. 3. 2013 (20:50)
   Trvalý odkaz

   Já používám doma taky Circumaurlní a v batohu na cesty mám špunty, co jsem dostal k telefonu. Divím se, že se ti chtějí nosit ty větší sluchátka na cesty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *